Typowa polska gmina ma na swoim obszarze kilka tysięcy budynków w bardzo różnym standardzie i z rozmaitymi urządzeniami grzewczymi - od wydajnych pomp ciepła po przestarzałe kopciuchy, które wymagają wymiany. Urzędnicy wspierają mieszkańców w procesie modernizacji systemów ogrzewania, dlatego muszą być dobrze zorientowani, z jakimi budynkami mają do czynienia. Teraz dostają do ręki interaktywne narzędzie IMPAQT, które integruje dane o piecach i wizualizuje je na mapie.
- Eksperci Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) stworzyli zaawansowane narzędzie wspierające samorządy we wdrażaniu uchwał antysmogowych.
- Większość lokalnych przepisów dla ochrony powietrza wprowadza zakazy spalania niskiej jakości paliw lub używania zbyt emisyjnych pieców - problemem jest jednak egzekwowanie tych zasad przez samorządy.
- Dane na temat urządzeń grzewczych w polskich domach są zbierane, ale wyzwaniem jest ich opracowanie i aktualizacja, tak by mogły być użyteczne dla urzędników zajmujących się walką z zanieczyszczeniem powietrza i pomocne w prowadzeniu kontroli.
- System IMPAQT stworzony przez specjalistów z ECAC integruje dane o urządzeniach grzewczych w gminnych budynkach, śledzi ich zmiany i wizualizuje na mapie, aby łatwiej było ocenić, którym rejonom wciąż zagraża smog.
Głównym wyzwaniem w dalszym ograniczaniu niskiej emisji pozostaje sprawozdawczość – gminy często nie mają dokładnych danych, kto, gdzie i w jakim zakresie wymienił źródło ciepła. Nie będzie to jednak takie proste zadanie, gdyż dotychczas znaczna część wymiany domowych urządzeń grzewczych (które są głównym źródłem niskiej emisji w Polsce) odbywa się prawie zawsze z inicjatywy własnej właścicieli budynków, zachęconych kampaniami społecznymi i dofinansowaniem. Kontynuowanie dotychczasowego tempa wymiany przestarzałych pieców będzie wymagało coraz bardziej proaktywnej postawy samorządów, zachęcających i wspierających mieszkańców w korzystaniu z dedykowanych na ten cel środków publicznych, np. z rządowego programu Czyste Powietrze.
IMPAQT jest w stanie usprawnić przeprowadzanie kontroli urządzeń grzewczych np. przez straże gminne i tym samym poprawić skuteczność lokalnej uchwały antysmogowej. Co więcej, nasze narzędzie jest użyteczne nie tylko jako wsparcie bieżących działań, ale może służyć również do planowania nowych polityk antysmogowych
- wyjaśnia Łukasz Adamkiewicz, prezes ECAC i współtwórca narzędzia.